Jak správně na opalování v soláriu?
Proces opalování v soláriu
Položme si otázku, zda je opalování v soláriu zdravé či nikoliv? Vše záleží na míře, s jakou tak činíme. Mírné opalování v soláriu je zdravé a prospěšné, protože pomáhá dotvořit pro zdraví nezbytný Vitamin D, důležitý prvek pro stavbu kostí. Nemalým přínosem je i stimulace imunitního systému. Naopak při dlouhodobém a nadměrném slunění se může kůže poškodit. Proto je vždy důležité se vyvarovat spálení kůže.
UV záření je odpovědné za proces zhnědnutí kůže.
Při opalování v soláriu i na slunci dopadá-li světlo na naše tělo, přijímá kůže paprsky UV-A a UV-B, které podle vlnové délky pronikají do různé hloubky. Krátkovlnné světlo UV-B způsobí v horní oblasti - pokožka/epidermis fotochemické reakce, dlouhovlnné záření UV-A působí naopak v hlubších vrstvách - škára/ dermis.
Při opalování v soláriu stejně jako při opalování na slunci UV-B světlo stimuluje melanocyty ke zvýšení produkci melaninu. Melanin vzniká oxidací aminokyseliny tyrozinu v melanosomech pigmentových buněk. Nově vytvořený a slabě tónovaný melanin se přenáší pomocí melanocytů do povrchu kůže. Proces přímé pigmentace - okamžitého zhnědnutí nastupuje bezprostředně po expozici světla, je vyvolán zářením UV-A a přetrvává až 24 hodin.
Přímá pigmentace vzniká oxidací a následným ztmavnutím slabě zbarveného předstupně melaninu. Společným působením záření UV-B (tvorba pigmentu) a UV-A (tmavnutí pigmentu) a za předpokladu správného nastavení doby individuální dávky záření se dociluje krásného zhnědnutí s dlouhotrvajícím efektem bez rizika spálení kůže.
Co by Vás dále mohlo zajímat?
- Chcete vědět, jakou kosmetiku vybrat pro opalování v soláriu?
- Proč používat kosmetiku do solária?