Nedostatek vitamínu D - kde ho získat?
Co může mít na svědomí nedostatek vitamínu D?
Nedostatek vitamínu D může podle nové vědecké studie přispívat k rozvoji vážných plicních onemocnění způsobených napadením vlastního imunitního systému. Kolorektálnímu karcinomu a rakovině plic zřejmě výrazně napomáhá dlouhodobý nedostatek vitamínu D.
Jak vyplývá z epidemiologických studií, snížená hladina vitamínu D může být spojena s hypertenzí, vyšší zátěží kardiovaskulárního systému s hrozbou selhání. V současné době byl prokázán pozitivní vliv vitamínu D3 a jeho účinek při prevenci rakoviny vnitřních orgánů, onemocnění kardiovaskulárního systému a také na regulaci imunitního systému. Vitamín D může mít i anti-aterosklerotický účinek.
Fotosyntéza vitamínu D
Fotosyntéza vitamínu D3 probíhá v pokožce účinkem ultrafialového záření UVB (slunce, solária) a je jeho přirozeným zdrojem.
Nedostatek vitamínu D se může projevovat bolestí svalů a svalovou slabostí.
Zvyšuje se i riziko onemocnění infekcemi (virové a bakteriální) dýchacího systému. Nízká hladina u bílé populace zvyšuje riziko vzniku roztroušené sklerózy. Příjem vitamínu D snižuje riziko vzniku diabetu I. typu, a příznivě působí u diabetu II. typu.
Příznivé účinky vitamínu D:
- má pozitivní vliv při prevenci rakoviny vnitřních orgánů,
- má pozitivní vliv na onemocnění kardiovaskulárního systému,
- snižuje riziko vzniku diabetu I. typu, příznivě působí i u diabetu II. typu,
- podporuje přirozenou funkci imunitního systému,
- výrazně ovlivňuje kostní denzitu (snižuje riziko zlomenin),
- je důležitý pro vývoj svalu,
- může mít i anti-aterosklerotický účinek.
Co může způsobit nízká hladina vitamínu D?
- u bílé populace zvyšuje riziko vzniku roztroušené sklerózy
- projevuje se svalovou slabostí, bolestí svalů, poruchou chůze
- zvyšuje citlivost pro virové a bakteriální infekce dýchacího traktu
- hypertenze, vyšší zátěž kardiovaskulárního systému s hrozbou selhání
Jak získat vitamín D?
Přirozené slunění
Za optimální hladinu vitamínu D3 se považuje 1000 IU. U osob s fototypem 3 k fotosyntéze 1000 IU vitamínu D v ČR postačí expozice na sluníčku 2 x týdně cca 5 – 30 minutami poledním sluncem mezi dubnem a říjnem. Bohužel je sluneční záření velmi ovlivňováno oblačností, ozónovou vrstvou, denní a roční dobou a v praxi je těžko měřitelné.
Nejpohodlnější a nejméně nebezpečnou variantu pro expozici UVB zářením (doplnění hladiny vitamínu D) Vám v tomto případě nabízí pouze specializovaná profesionální solární studia, vybavená specifickým typem solárií. Ty pomocí přesného testu, diagnostiky Vašeho fototypu a intenzity vyzařování solária, určí potřebnou dobu pro syntézu vitamínu D3. K získání doporučené denní dávky vitaminu D 1000 IU v závislosti na fototypu pokožky tak postačí mnohdy 3 - 10 minut.
Pouze v certifikovaných centrech Vám navíc poskytnou zdarma profesionální poradenství zda-li je tento způsob příjmu vitamínu D pro Vaší kůži vhodný, popřípadě doporučují nejvhodnější postup. I v tomto odvětví platí, že pouze mírné a šetrné opalování přináší maximální bio-pozitivní účinky.
Co by Vás dále mohlo zajímat?
- Zajímá Vás, jak léčí solária?
- Opalujte se, ale jen správně!